Jaká rizika přináší aktuální právní úprava členům statutárního orgánu a jak odpovědnost eliminovat?

Právní úprava odpovědnosti členů statutárních orgánů obchodních společností a družstev doznala začátkem tohoto roka několika významných změn, které přinášejí zvýšené riziko odpovědnosti členů statutárního orgánu v případě úpadku společnosti.
25.11.2022

Právní úprava odpovědnosti členů statutárních orgánů obchodních společností a družstev doznala začátkem tohoto roka několika významných změn, které přinášejí zvýšené riziko odpovědnosti členů statutárního orgánu v případě úpadku společnosti. 

Předchozí znění zákona o obchodních korporacích a družstvech rovněž upravovalo určitý postih pro statutární orgán (ručení statutárního orgánu), tento však nebyl z důvodu neefektivnosti a mezer v zákoně téměř vůbec uplatňován. To se má s příchodem nové úpravy výrazně změnit a členové statutárních orgánů se tedy musejí připravit na to, že insolvenční správci budou podávat žaloby proti členům statutárního orgánu mnohem častěji, jak tomu bylo doteď. 

Co Vám tedy jako členovi statutárního orgánu reálně hrozí a jak se máte své odpovědnosti správně vyvarovat?

Pokud člen statutárního orgánu porušením svých povinností přispěl k úpadku obchodní korporace a pokud bude v insolvenčním řízení rozhodnuto o způsoby řešení úpadku insolvenční soud na návrh insolvenčního správce rozhode, že člen statutárního orgánu je povinen vydat do majetkové podstaty prospěch získaný ze smlouvy o výkonu funkce či jiný prospěch, který od obchodní korporace obdržel, a to až za poslední 2 roky před zahájením insolvenčního řízení (není-li takové vydání není možné, nahradí jej v penězích). Tomuto se může člen statutárního orgánu vyhnout, pokud bude insolvenční řízení zahájeno na návrh dlužníka (tedy statutární orgán podá insolvenční návrh za obchodní společnost). Výklad výrazu prospěch může přitom být skutečně široký a je nutné počítat s tím, že členové statutárního orgánu budou kromě veškeré finanční odměny za výkon funkce, povinni do majetkové podstaty uhradit např. i náhradu za používání služebního vozu k soukromým účelům, služebního bytu, případné dovolené apod.

Za ještě větší hrozbu pro člena statutárního orgánu je namístě považovat to, že v případě, že bude v insolvenčním řízení rozhodnuto o konkurzu společnosti, může být rozhodnuto rovněž o povinnosti člena statutárního orgánu poskytnout do majetkové podstaty plnění až do výše rozdílu mezi souhrnem dluhů a hodnotou majetku obchodní korporace (vzhledem k průměrné uspokojenosti věřitelů v případě konkurzů obchodních společností, která se pohybuje někde kolem 7 %, není těžké dopočítat, jak devastující takovéto rozhodnutí může pro člena statutárního orgánu být). Posouzení, jak moc přispělo porušení povinnosti člena statutárního orgánu ke špatné finanční situaci společnosti bude přitom náležet soudu. 

Výše uvedené se přitom nevztahuje jenom na aktuální členy statutárních orgánu, ale i na bývalé členy, osoby v obdobném postavení (např. likvidátor či opatrovník), faktické vedoucí (např. bývalý jednatel, který za společnost z nějakého důvodu pořád jedná) a stínové vedoucí (osoby, které reálně rozhodují ve věcech statutárního orgánu, i navzdory tomu, že nejsou jeho členy, a jejich pokyny se členové statutárního orgánu fakticky řídí, např. většinový společník).

Dále je na tomto místě dobré připomenou, že pokud jako člen statutárního orgánu nepodáte včas návrh na zahájení insolvenčního řízení Nová úprava byla přijata především z důvodu, že sice, hrozí Vám kromě výše uvedeného i postih podle insolvenčního zákona. Ten může mít za následek Vaši povinnost nahradit věřiteli rozdíl mezi výší jeho pohledávky a částkou, kterou takový věřitel v insolvenčním řízení skutečně obdrží.

Závěr

Na závěr lze shrnout, že členové statutárních orgánů musejí počítat s vyššími represemi postihujícími jejich, než tomu bylo za stávající úpravy. Mějte, proto řádně zjištěno, co všechno je obsahem Vašich povinností jako člena statutárního orgánu.  Dále lze doporučit, řádné nastavení compliance ve společnosti, a především neustálou kontrolu jeho dodržování. Je rovněž vhodné se v případě složitějších problému neváhat obrátit na ekonomické, právní či jiné poradce. 

V případě jakýchkoliv dotazů Vám rádi pomůžeme ZDE.

Zůstaňte s námi v kontaktu

Nechte nám na sebe e-mail a žádná novinka už vám neunikne

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.