Skutečný majitel aneb co hrozí evidující osobě při jeho nezapsání

Kdo je skutečný majitel? Otázka, kterou by si v posledních měsících měla položit většina obchodních společností. Od 1. 6. 2021 totiž v důsledku nabytí účinnosti zákona o evidenci skutečných majitelů vznikla právnickým osobám povinnost k evidenci svých skutečných majitelů. A pokud tuto povinnost právnická osoba poruší, může čelit velice nepříjemným dopadům.
25.11.2022

Nejprve si vyjasníme, kdo je skutečný majitel. Zákon o evidenci skutečných majitelů vymezuje skutečného majitele jako každou fyzickou osobu, která je koncovým příjemcem právnické osoby nebo osobou s koncovým vlivem.  

Koncový příjemce je člověk, který může přímo či nepřímo prostřednictvím jiné osoby získávat více než 25 % z celkového majetkového prospěchu právnické osoby, a tento majetkový prospěch dále nepředává. 

Osobou s koncovým vlivem je pak člověk, který je osobou ovládající ve smyslu zákona o obchodních korporacích, tj. osoba, která může v obchodní korporaci přímo či nepřímo uplatňovat rozhodující vliv.

Ve zkratce, skutečný majitel je buďto člověk, který může mít z právnické osoby přímo či nepřímo značné příjmy nebo člověk, který může právnickou osobu fakticky přímo či nepřímo řídit, bez toho, aby sám byl někým ovládán.

Přímým skutečným majitelem je skutečný majitel, pokud mezi ním a právnickou osobou není žádný prostředník, tedy pozice skutečného majitele je v právnické osobě založeno přímo. Může se jednat například o společníka právnické osoby nebo o člena jejího orgánu.

Za nepřímého skutečného majitele je pak označován skutečný majitel, jestliže mezi ním a právnickou osobou je jeden či více prostředníků. Nepřímý skutečný majitel právnické osoby je tak například společník obchodní společností, která je společníkem evidující právnické osoby. 

Bližší specifikaci toho, kdo je skutečným majitelem právnické osoby, obsahuje zákon o evidenci skutečných majitelů. 

Pro jednodušší orientaci v základním dělení skutečných majitelů Vám může pomoci následující tabulka:

Evidence skutečných majitelů existuje již od roku 2018, kdy byla zřízena na základě zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Teprve dle zákona o evidenci skutečných majitelů účinného od 1. 6. 2021 jsou však stanoveny sankce pro případ nesrovnalostí v evidenci skutečných majitelů. 

Od 1. 6. 2021 tedy vznikla právnickým osobám povinnost zapsat údaje o svých skutečných majitelích do evidence skutečných majitelů. 

U některých právnických osob došlo po nabytí účinnosti zákona o evidenci skutečných majitelů k automatickému průpisu skutečného majitele. To znamená, že tyto právnické osoby nemusí již zápis do evidence skutečných majitelů řešit, protože k tomuto došlo automaticky. 

K automatickému průpisu by mělo dojít například u společností s ručením omezeným, u kterých je zapsán v obchodním rejstříku jako společník fyzická osoba s podílem větším než 25 % nebo které mají jako společníka právnickou osobu s podílem větším než 25 %, jejíž skutečný majitel je zapsán v evidenci 

Paradoxně, pokud obchodní společnost zapsala svého skutečného majitele ještě za účinnosti předchozí právní úpravy, je nyní lehce znevýhodněna. K automatickému průpisu totiž v tomto případě nedojde, je však možné provedení automatického průpisu navrhnout soudu nebo o něj požádat notáře. 

Na druhou stranu, obchodní společnost, která provedla zápis údajů do evidence skutečných majitelů podle staré právní úpravy, je až do 1. 12. 2021 osvobozena od poplatku za zápis údajů v souladu se zákonem o evidenci skutečných majitelů. 

Obchodní společnosti, které dříve zápis neprovedly a ani nedošlo k automatickému průpisu, jsou povinny zápis údajů do evidence skutečných majitelů učinit bez zbytečného odkladu po nabytí účinnosti zákona o evidenci skutečných majitelů (tj. po 1. 6. 2021) a od poplatku za zápis osvobozeny nejsou. 

Jak tedy probíhá zápis údajů o skutečném majiteli do evidence? 

Evidenci skutečných majitelů vedou příslušné krajské soudy (s výjimkou Krajského soudu v Praze) a Městský soud v Praze. Zápis údajů do evidence pak provádí soud nebo notář

Chcete-li provést zápis údajů prostřednictvím soudu, je tak možné učinit pouze prostřednictvím elektronického formuláře k tomuto určenému a dostupnému na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti ČR. Řízení o zápisu vedené soudem má však jisté nevýhody, neboť proces zápisu je pomalejší a poplatky za zápis jsou vyšší. Například v případě návrhu na zápis skutečného majitele obchodní společnosti činí soudní poplatek částku 4.000,- Kč. 

Jako výhodnější se proto jeví zápisy prováděné notáři. Proces je rychlejší, odměna notáře je výrazně nižší než soudní poplatky a nemusíte vyplňovat žádný formulář. 

Ať už je však zápis prováděn soudem nebo notářem, je vždy nezbytné doložit zapisované skutečnosti příslušnými písemnostmi, například se může jednat o výpis ze seznamu společníků či výpis ze zahraničního obchodního rejstříku. 

A co Vám hrozí, pokud zápis údajů o skutečném majiteli neprovedete?

Může Vám být uložena pokuta až do výše 500.000,- Kč, a to v případě, že nezajistíte ani v přiměřené lhůtě stanovené soudem ve výzvě k odstranění nesrovnalostí zápis údajů do evidence skutečných majitelů. Pokuta Vám může být uložena také pokud nezajistíte zápis nových údajů do 15 dnů od právní moci rozhodnutí soudu, kterým soud vymazal nesprávné údaje o skutečném majiteli bez náhrady. 

Skuteční majitelé pak musí poskytnout evidující osobě součinnost, jinak jim rovněž hrozí uložení pokuty do výše 500.000,- Kč. 

Mimo pokuty zákon o evidenci skutečných majitelů stanoví i další následky nesrovnalostí v evidenci

Za prvé, práva a povinnosti z právního jednání zastírajícího osobu skutečného majitele, které vznikly v době, kdy není skutečný majitel zapsán v evidenci skutečných majitelů, nelze vymáhat.

Za druhé, obchodní společnost nesmí vyplatit podíl na zisku skutečnému majiteli, který není zapsán v evidenci skutečných majitelů. Obchodní společnost nesmí vyplatit podíl na zisku ani právnické osobě, která nemá zapsaného žádného skutečného majitele.

Skutečný majitel obchodní společnosti nezapsaný v evidenci také nesmí vykonávat hlasovací práva při rozhodování nejvyššího orgánu obchodní společnosti nebo rozhodovat jako její jediný společník.

Zajisté tedy lze doporučit údaje o skutečném majiteli do evidence řádně zapsat, neboť následky nezapsání mohou být pro obchodní společnost i pro jejího skutečného majitele velice nepříjemné.

Obraťte se na nás! Rádi Vám pomůžeme s identifikací skutečného majitele i s jeho zápisem údajů do evidence skutečných majitelů. 


Zůstaňte s námi v kontaktu

Nechte nám na sebe e-mail a žádná novinka už vám neunikne

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.