Stará právní úprava
Před novelou zákona o obchodních korporacích účinnou ode dne 1. 1. 2021 byly podmínky pro výkon funkce člena voleného orgánu obchodní společnosti či družstva stanoveny méně přísně.
Obecnou úpravu podmínek pro výkon funkce člena orgánu právnické osoby jinou právnickou osobou obsahoval toliko občanský zákoník. Dle občanského zákoníku právnická osoba, která je členem voleného orgánu jiné právnické osoby, musí zmocnit fyzickou osobu, aby ji v orgánu zastupovala. Pokud by k tomuto zmocnění nedošlo, zastupuje tuto právnickou osobu při výkonu funkce člen jejího statutárního orgánu (tedy např. společnost s ručením omezeným zastupoval při výkonu funkce její jednatel). Zákon o obchodních korporacích tuto problematiku blíže neřešil.
Časem se však ukázalo, že tato právní úprava má zásadní nedostatky. Často totiž docházelo k případům, kdy například společnost s ručením omezeným měla jako jednatele jinou společnost s ručením omezeným, která měla jako jednatele další obchodní společnost, a tak bylo možné postupovat pořád dál. Tím docházelo k nechvalnému řetězení právnických osob ve volených orgánech obchodních společností. V důsledku onoho řetězení pak nebylo zřejmé, kdo je vlastně za uvedenou obchodní společnost oprávněn jednat.
S ohledem na výše uvedené musel zákonodárce podmínky pro výkon funkce člena orgánu obchodní společnosti a družstva upravit, k čemuž došlo právě v důsledku zmiňované novely.
Co je nového od 1. 1. 2021?
V případě právnických osob, které jsou členem orgánu obchodní společnosti či družstva, zavedla výše uvedená novela zákona o obchodních korporacích s účinností ode dne 1. 1. 2021 významné změny.
Je-li totiž nově členem voleného orgánu (např. jednatelem nebo členem dozorčí rady) obchodní společnosti či družstva právnická osoba, musí tato bez zbytečného odklad zvolit jediného člověka, aby ji při výkonu funkce zastupoval. Tento člověk pak musí sám splňovat veškeré zákonem stanovené požadavky a předpoklady pro výkon funkce člena voleného orgánu.
Nově je tedy povinnost právnické osoby zmocnit fyzickou osobu k výkonu funkce člena orgánu jiné právnické osoby a již se neuplatní pravidlo, že pokud ke zmocnění této osoby nedojde, bude automaticky zastupovat právnickou osobu při výkonu funkce člen jejího statutárního orgánu (jednatel, člen představenstva apod.).
Novela má tedy zabránit výše popsanému řetězení právnických osob. Každá právnická osoba zvolí jednoho zástupce (fyzickou osobu), která ji bude při výkonu funkce člena orgánu zastupovat, a tato skutečnost bude zapsána do obchodního rejstříku. Tento zvolený zástupce právnické osoby je odpovědný za případnou škodu způsobenou obchodní společnosti společně a nerozdílně s právnickou osobou, kterou při výkonu funkce zastupuje.
Dokdy je nutné splnit povinnosti vzniklé v důsledku novely?
Právnická osoba, která je členem voleného orgánu obchodní společnosti, musí zvolit svého zástupce bez zbytečného odkladu, a tento zástupce musí být zapsán do obchodního rejstříku nejpozději do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti novely. To znamená, že nejpozději do 1. 4. 2021 bylo povinností právnických osob zmocnit svého zástupce pro výkon funkce člena orgánu obchodní společnosti a zapsat jej do obchodního rejstříku.
Také v případě, kdy zaniklo zmocnění zástupce právnické osoby k výkonu funkce, musí právnická osoba bez zbytečného odkladu zvolit zástupce jiného a tohoto zapsat do tří měsíců ode dne zániku zmocnění předchozího zástupce.
Jaké jsou následky nesplnění povinnosti?
V případě, že :
- nedošlo ke zvolení zástupce právnické osoby při výkonu funkce a zápisu tohoto zástupce do obchodního rejstříku do 1. 4. 2021, nebo
- právnická osoba do tří měsíců po zániku zmocnění předchozího zástupce nezvolila a nezapsala nového zástupce do obchodního rejstříku,
automaticky zanikla funkce této právnické osoby jako člena orgánu obchodní společnosti či družstva.
Velké množství společností se tak může docela snadno ocitnout například bez svého jednatele, což pak vede k nemožnosti těchto společností právně jednat (např. uzavírat smlouvy).
Po zániku funkce v důsledku zmeškání výše uvedených zákonných lhůt musí společnost (nebo družstvo) znovu zvolit daného člena voleného orgánu, k čemuž je zpravidla potřeba svolání nejvyššího orgánu dané společnosti (např. valné hromady) a následně provedení zápisu tohoto nového člena orgánu do obchodního rejstříku.
Novela zákona o obchodních korporacích účinná od 1. 1. 2021 tedy mohla způsobit mnoha společnostem nepříjemnosti, ačkoli její přijetí lze vnímat obecně spíše pozitivně, neboť zabraňuje řetězení právnických osob ve volených orgánech.
Pokud je tedy ve Vaší společnosti členem orgánu jiná právnická osoba, doporučuji zpozornět a zkontrolovat, zda máte v obchodním rejstříku řádně zapsaného člověka zmocněného k výkonu funkce za tuto právnickou osobu. V opačném případě se na nás obraťte, rádi Vám pomůžeme s vyřízením všech zákonem ukládaných povinností!